Volkswagen i PowerCo wybudują swoją największą fabrykę ogniw

10/05/23

Grupa Volkswagen kontynuuje swoje ekspansywne plany w dziedzinie elektromobilności. Wraz z PowerCo, wiodącym producentem ogniw, koncern podjął decyzję o zbudowaniu gigafabryki w Kanadzie. Zakład w St. Thomas będzie pierwszą fabryką ogniw PowerCo poza Europą i zajmie się produkcją baterii dla pojazdów elektrycznych marek Grupy Volkswagen w regionie Ameryki Północnej.

Fabryka ogniw w Kanadzie jest częścią większego planu, który Grupa Volkswagen i PowerCo uzgodnili z rządem premiera Justina Trudeau w sierpniu ubiegłego roku. Plan koncentruje się na całym łańcuchu wartości baterii oraz na zabezpieczeniu dostaw surowców, co ma przyczynić się do promowania elektromobilności w Kanadzie.

abryka ogniw powstanie na powierzchni około 150 hektarów, co odpowiada powierzchni ponad 210 boisk piłkarskich. Wraz z zakładami dostawców, obszar ten sięgnie około 600 hektarów. Fabryka ta zostanie zlokalizowana w sercu tzw. korytarza motoryzacyjnego Wielkich Jezior, w pobliżu głównych miast, takich jak Toronto i Detroit. Dzięki temu firma PowerCo będzie miała doskonały dostęp do regionalnego klastra badań i innowacji, utalentowanej siły roboczej, dobrej infrastruktury transportowej i łańcuchów dostaw. Dodatkowo, fabryka w St. Thomas będzie zasilana w 100% odnawialną energią.

Ontario jest liderem w globalnym przemyśle motoryzacyjnym i jest na dobrej drodze, aby stać się potęgą w powstającym sektorze związanym z elektromobilnością. Dzięki ponad 700 firmom motoryzacyjnym, niemal nieograniczonym dostępom do minerałów oraz kompleksowemu, etycznemu łańcuchowi dostaw akumulatorów, Ontario zapewnia idealne warunki do inwestowania w produkcję pojazdów elektrycznych. Od 2020 roku Ontario przyciągnęło prawie 13 miliardów dolarów kanadyjskich w inwestycjach w zakłady związane z pojazdami elektrycznymi i akumulatorami.

Grupa Volkswagen uczyniła technologię akumulatorów głównym elementem swojego dziesięciopunktowego planu przyspieszenia transformacji firmy. W tym celu utworzyła w Niemczech spółkę PowerCo, która łączy globalną działalność Grupy w dziedzinie akumulatorów wzdłuż całego łańcucha wartości – od dostaw surowców i rozwoju, po budowę i eksploatację gigafabryk. Od momentu uruchomienia w lipcu 2022 roku, PowerCo wybrała lokalizację trzech fabryk ogniw – w Salzgitter w Niemczech, Walencji w Hiszpanii i St. Thomas w Kanadzie. Do 2030 roku PowerCo i jej partnerzy mają generować roczną sprzedaż na poziomie ponad 20 miliardów euro.